Wilno zainaugurowało dziś obchody swojego 700-lecia. Z tej okazji przygotowano na ten rok wiele różnorodnych wydarzeń.

W środę przed południem na Starym Mieście w Wilnie odbyła się uroczysta parada, a później podniesienie flag miejskich na Placu Ratuszowym. – 700 lat temu nasz władca Giedymin napisał ten list, który został rozprowadzony po świecie. Wszystkiego najlepszego Wilno! – powiedział mer litewskiej stolicy Remigijus Šimašius.

Na 25 stycznia 1323 roku datowany jest list, który wielki książę litewski Giedymin wystosował do mieszkańców Lubeki, Bremy, Magdeburga, Kolonii i innych miast. Zaprasza w nim rycerzy, kupców, lekarzy i rzemieślników do osiedlania się w Wielkim Księstwie Litewskim.

Wileński historyk Wiktor Łozowski zwraca jednak uwagę, że miasto najprawdopodobniej istniało w tym miejscu dużo wcześniej. – To było dogodne miejsce do prowadzenia handlu u styku rzek Wilenki i Wilii, która płynie do Niemna, a dalej do morza. To było idealne miejsce do stawiania komór celnych – wyjaśnia.

Odpis listu wielkiego księcia Giedymina można od dziś oglądać w Wieży Giedymina na Górze Zamkowej. Został on sprowadzony z Rygi, gdzie na co dzień jest przechowywany w tamtejszym archiwum państwowym.

W środę wieczorem z okazji 700-lecie miasta rozpocznie się także trzydniowy Wileński Festiwal Świateł, a na Placu Katedralnym odbędzie się też duży koncert, który będzie transmitowała litewska telewizja państwowa. Cały program obchodów 700-lecia Wilna można znaleźć po polsku w internecie na oficjalnej stronie miasta.

Źródło: IAR/polskieradio.pl

Fot. Wikimedia Commons

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)