Polska ponownie odnotowuje wzrost liczby nielegalnych migrantów próbujących nielegalnie przedostać się do kraju przez granicę z Białorusią. Przepływ nielegalnych imigrantów jest celowo organizowany przez władze Białorusi – informuje polska Straż Graniczna.

Przez cały mijający tydzień polscy strażnicy graniczni odnotowywali codzienne próby przedostania się nielegalnych imigrantów do UE przez granicę z Białorusią.

Jak wynika z komunikatów polskiej Straży Granicznej na Twitterze, w minioną sobotę próbowało nielegalnie przedostać się do kraju 31 osób, w piątek – 55, w czwartek – 46. Najwięcej nielegalnych imigrantów przypadło na ostatnią niedzielę – 76 osób w ciągu doby. Wśród migrantów są głównie obywatele Turcji, Syrii, Iranu i krajów afrykańskich.

„Po raz kolejny potwierdza się, że wszelkie nielegalne przekraczanie granicy polsko-białoruskiej jest sztucznie sprowokowane i kontrolowane przez białoruskie służby i współpracujące z nimi grupy przestępcze” – poinformowała Straż Graniczna.

Od 2021 r. reżim Łukaszenki zaczął aktywnie wykorzystywać nielegalnych migrantów z krajów afrykańskich i azjatyckich do nacisków politycznych na sąsiednie państwa UE. Władze UE wprost oskarżyły Mińsk o wrogie działania.

Liczba nielegalnych imigrantów atakujących granice Litwy i Polski z Białorusi znacznie przekroczyła zwykłe liczby, co potwierdziło sztuczny charakter kryzysu. Aby uchronić się przed napływem nielegalnych imigrantów, Litwa i Polska zaczęły budować linię barier o długości setek kilometrów wzdłuż odcinków granicy z Białorusią nie przebiegających po rzekach granicznych.

Źródło: east24.info/unian.net

Fot. Realt.by

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)