W Nowogródku może powstać pomnik Mendoga, pierwszego i jedynego króla Litwy. Jednak los pomnika zależy od potencjalnych darczyńców – powiedziała “Gazecie Regionalnej” dyrektor muzeum historyczno-krajoznawczego w Smorgoniach Alena Bobina.

— W 2023 roku obchodzimy 770. rocznicę koronacji Mendoga, założyciela i pierwszego władcy Wielkiego Księstwa Litewskiego, pierwszego i ostatniego króla Litwy. Pomysł wzniesienia pomnika Wielkiego Księcia w Nowogródku zrodził się jeszcze w 2003 roku podczas Międzynarodowej Konferencji Naukowej poświęconej 750. rocznicy koronacji litewskiego władcy. W 2012 roku odpowiednią decyzję podjął Nowogródzki Rejonowy Komitet Wykonawczy. W 2015 r. władze miasta otworzyły konto charytatywne, aby zebrać pieniądze na ten cel” — mówi Alena.

Dyrektor muzeum zwraca uwagę, że bez pomocy szerokiego grona Białorusinów zatroskanych w tej szlachetnej i potrzebnej dla Białorusi sprawie pomnik Mendoga może nigdy nie stanąć na jego historycznych ziemiach.

Konto charytatywne jest nadal otwarte. Miński rzeźbiarz Siarhiej Bandarenka pracuje nad stworzeniem pomnika. Posiadamy wszystkie niezbędne dokumenty, umowę darowizny i rekwizyty – zapewniają autorzy inicjatywy.

Według Aleny pracę rzeźbiarza wspiera jeden godny sponsor, ale nie ma pieniędzy na cały pomnik.

– Jest to skromna prośba i wielka nadzieja, że wspólnym wysiłkiem uda nam się uwiecznić w pierwszej stolicy dawnej Litwy pamięć o osobie pierwszego Wielkiego Księcia Litewskiego, a także pamięć o naszej państwowości — podsumowała Alena.

Wb24.org na podst. «Regionalna gazeta»

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)