W Domu Kombatanta Polskiego im. gen. Władysława Andersa w Paryżu odbył się koncert charytatywny na rzecz Polaków na Białorusi. Podczas wydarzenia przedstawiciele polskiej społeczności na Białorusi przedstawili sytuację oświaty polskojęzycznej w kraju. Nasz portal objął wydarzenie patronatem medialnym.

Wykonawcami koncertu byli młodzi polscy artyści z Białorusi i Ukrainy. W programie znalazły się utwory Karola Szymanowskiego i Fryderyka Chopina. Także były recytowane wiersze Adama Mickiewicza.

Wydarzenie było okazją do przypomnienia, że od dwóch lat reżim Łukaszenki dąży do całkowitego zniszczenia polskiej oświaty. Mówił w rozmowie z Polskim Radiem Andrzej Janulewicz – absolwent polskiego liceum w Grodnie i inicjator spotkania w Domu Kombatanta.

– W tym momencie nie ma prawie żadnej oficjalnej możliwości nauki języka polskiego na Białorusi. Tak jest też w Grodnie, gdzie 20 procent ludności – czyli prawie 70 tys. osób – uważa się za Polaków – podkreślił Andrzej Janulewicz. Młody Polak dodał, że białoruski reżim ściga w sądach nauczycieli języka polskiego, konfiskuje podręczniki i zamyka polonijne biblioteki.

Reżim Łukaszenki zrusyfikował jedyne dwie polskie szkoły – w Grodnie i Wołkowysku. Po czym zabrał się do niszczenia szkolnictwa w sektorze społecznym – 13 września 2022 r. Sąd Najwyższy Białorusi podjął decyzję o likwidacji „Polskiej Macierzy Szkolnej”.

Koncert odbył się w ramach współpracy Fundacji Młode Kresy z francuskimi polonijnymi organizacjami: Macierz Społecznych Szkół Polonijnych we Francji oraz Samopomoc Polskich Kombatantów we Francji – Koło Paryż. Partnerem medialnym koncertu wystąpił polski portal we Francji „iFrancja” oraz portal “Wirtualna Białoruś 24”.

Źródło: wb24.org/polskieradio.pl

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)