Hajda Banda to polsko-białoruska kapela, która wykonuje muzykę tradycyjną z pogranicza Polski, Białorusi i Ukrainy. 24 lutego ukaże się debiutancki album tego zespołu z pieśniami i muzyką do tańca m.in. z naszego regionu.

– Wykonujemy ludową muzykę z obu stron Puszczy Białowieskiej – oberki, polki, walczyki i pieśni. Brzmienie zespołu oparte jest o ludowe, regionalne instrumenty takie jak skrzypce, cymbały, basy, bęben obręczowy i harmonia trzyrzędowa – mówi Daria Butskaya, założycielka powołanego w 2021 roku zespołu.

Grupę Hajda Banda/Гайда Банда współtworzą muzycy uznanych zespołów folkowych, mieszkający na co dzień w Warszawie, Bielsku Podlaskim, Lipsku i Krakowie. W skład zespołu wchodzą: Daria Butskaya – skrzypce, śpiew; Kasia Dudziak – wiolonczela, śpiew; Nika Jurczuk – skrzypce, śpiew; Mateusz Dobrowolski – bęben obręczowy; Paweł Iwan – cymbały, śpiew; Kuba Zimończyk – harmonia trzyrzędowa.

W maju 2022 roku grupa zdobyła III miejsce, Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie podczas XXIV Festiwalu Folkowego Polskiego Radia “Nowa Tradycja”.

– Chociaż gramy melodie tradycyjne, pochodzące z nagrań dawnych mistrzyń i mistrzów takich jak Wiera Grygoruk, Stanisław V. Malenczyk czy Maria Kałużna, to zależało mi na tym by uzyskać oryginalne brzmienie. Stąd duży skład, “podlaski big-band”. Stąd nasze własne aranżacje – na płycie “Hajda!” znajdzie się 14 utworów. Tytuł naszego debiutu to zaproszenie “w drogę!”: w muzyczną podróż na polsko-białorusko-ukraińskie pogranicze – dodaje Daria Butskaya.

Płytę formacji ufundowali jej fani – ponad 120 osób wsparło zrzutkę na jej produkcję.

Źródło: bialystokonline.pl

Fot. FB/Hajda Banda

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)