Konferencje, wystawy, ale też wydarzenia sportowe, jak rajdy, wycieczki czy konkursy zaplanowano na ten rok w związku z dwusetną rocznicą utworzenia Kanału Augustowskiego.

Kanał jest unikatowym w skali europejskiej dziełem budownictwa wodnego z pierwszej połowy XIX wieku, a obecnie należy do najciekawszych atrakcji turystycznych naszego regionu.

Jubileusz jest okazją do przybliżenia historii i podkreślenia rangi tego wyjątkowego zabytku. Zaplanowano m.in. spływ z udziałem dwustu kajaków, spływ tratwami i malowanie muralu upamiętniającego budowę kanału.

Punktem kulminacyjnym roku jubileuszowego będzie otwarcie na przełomie kwietnia i maja sezonu żeglugowego. Uhonorowany zostanie też gen. Ignacy Prądzyński – wybitny inżynier, autor projektu Kanału Augustowskiego (w swoich pamiętnikach określił go jako „arcydzieło”), a także znakomity oficer i strateg wojenny, uczestnik powstania listopadowego. Dzięki dofinansowaniu z budżetu województwa podlaskiego nad kanałem stanie pomnik jego twórców i właśnie gen. Prądzyńskiego.

Kanał Augustowski to obiekt transgraniczny, który dzieli granica pomiędzy Polską i Białorusią. Jego całkowita długość wynosi około 101 km. Na skutek podziału Europy po drugiej wojnie światowej w granicach Polski znalazło się 80 km Kanału z 14 śluzami. Jedna śluza przebiega w pasie granicznym, a trzy znajdują się po stronie białoruskiej.

Źródło: akadera.bialystok.pl, podlaskie24.pl

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego/Podlaskie24

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)