Małżeństwo Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z siedmiorgiem dzieci beatyfikowane zostanie 10 września w Markowej na Podkarpaciu. Informację o decyzji papieża Franciszka przekazała archidiecezja przemyska. Mszy świętej beatyfikacyjnej przewodniczyć będzie kardynał Marcello Semeraro, legat papieski i prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

W grudniu ubiegłego roku papież Franciszek zgodził się na wydanie dekretu o męczeństwie rodziny Ulmów, zamordowanej przez Niemców za ukrywanie Żydów. Dekret ten otworzył drogę do beatyfikacji.

Rodzina Ulmów symbolizuje postawę tych Polaków, którzy zginęli z rąk Niemców za niesienie w czasie okupacji pomocy Żydom. 13 września 1995 r. Instytut Yad Vashem w Jerozolimie uhonorował pośmiertnie Józefa i Wiktorię Ulmów tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ich w 2010 r. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2016 r. w Markowej otwarto muzeum ich imienia, które poświęcone jest wszystkim Polakom ratującym Żydów w czasie Zagłady.

Źródło: wb24.org/IPN

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)