Warszawa zdobyła zaszczytny tytuł najbardziej atrakcyjnego miejsca turystycznego w Europie w konkursie European Best Destinations 2023. Na stolicę Polski swój głos oddało 142 000 internautów z ponad 130 krajów świata.

W konkursie European Best Destinations 2023 w sumie udział wzięło 686 tys. osób z 178 państw. 48% z nich pochodziło z Europy, pozostałe z innych części świata. Warszawa uzyskała dokładnie 142 081 głosów, pokonując drugie w konkursie Ateny, które zdobyły 91 tys. głosów. Warto zaznaczyć, że w procesie głosowania Warszawa pobiła rekord w historii plebiscytu “European Best Destination”, dotychczasowym zwycięzcą był bowiem portugalskie Porto z roku 2017, z 138 tys. głosów, czyli o 4 tys. mniej niż Warszawa.

Przedstawiciele Warszawskiej Organizacji Turystycznej podkreślają, że uzyskanie tego prestiżowego tytułu wzmocni pozycję Warszawy jako atrakcyjnego miejsca turystycznego na arenie międzynarodowej i pozwoli na skuteczniejsze promowanie i marketing stolicy Polski w najbliższych miesiącach.

Również dla przemysłu spotkań to bardzo dobra wiadomość. Tytuł European Best Destination dla Warszawy oznacza przez najbliższy rok promocję dla stolicy Polski. Pozytywne skutki odczuje nie tylko turystyka masowa, ale również w średnim i długim okresie może to przełożyć się na większe zainteresowanie międzynarodowej branży spotkań i wydarzeń.

Na stronie konkursu organizatorzy tak opisali Warszawę:

Piękne, przyjazne, zielone, otwarte na świat, idealne dla rodzinnego city breaku, wakacji kulturalnych, doświadczenia zakupów, romantycznego pobytu – Warszawa oferuje coś dla każdego. Spaceruj po jej pięknych parkach, relaksuj się na plażach miejskich, skorzystaj ze wspaniałej oferty gastronomicznej, przyjedź w każdej porze roku i skorzystaj z bogatego kalendarza wydarzeń. Zachwycą Cię jej emblematyczne miejsca, takie jak Stare Miasto i jego kolorowe budynki, Pałac Kultury i Nauki, najwyższy budynek w Polsce, Łazienki i jego pałace, pawilony i oranżerie.

Podczas pobytu w Najlepszym Europejskim kierunku 2023 nie przegap przechadzki po “Krakowskim Przedmieściu”, najbardziej znanej ulicy w Warszawie i wizyty w Barbakanie Warszawskim, historycznych fortach, które kiedyś otaczały Warszawę. Warszawa jest dynamicznym i błyszczącym miastem, a tysiące atrakcji i wrażeń czekają na Ciebie w Warszawie, od degustacji lokalnych specjałów kulinarnych, po lot balonem i zjazd linowy w jednym z parków miasta. Wolisz rejs po pięknej Wiśle? Jeśli podróżujesz z rodziną, koniecznie odwiedź warszawskie zoo i wypróbuj kąpieli w parku wodnym Moczydło, ciesząc się jego zjeżdżalniami, basenami z falami i innymi atrakcjami wodnymi.

Warszawa nie jest pierwszym polskim miastem, które wzięło udział w konkursie i zdobyło z tytuł European Best Destination. W historii konkursu udział wzięły także inne miasta w Polsce, oto lata i ich miejsca:

  • Bydgoszcz – 10. miejsce w 2020 roku
  • Poznań – 5. miejsce w 2019 roku
  • Wrocław – 1. miejsce w 2018 roku
  • Gdańsk – 3. miejsce w 2017 roku

Źródło: potv.gov.pl/EBD informacja prasowa

Fot. Radosław Paszkowski

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)