Parlament Europejski nada jednej ze swoich sal imię płk. Witolda Pileckiego. O takie upamiętnienie polskiego bohatera zabiegała europoseł Anna Fotyga.

Była szef polskiej dyplomacji współpracowała w tej sprawie z wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego z Łotwy i byłą minister obrony Litwy.

Na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie odbędzie się uroczystość. Europoseł Anna Fotyga ma nadzieję, że odbędzie się to w maju, w rocznicę urodzin płk. Witolda Pileckiego.

– Bardzo się cieszę, że to się udało. Wydaje się, iż wielomiesięczne wysiłki przyniosły wreszcie skutek. Nie wiemy jeszcze, która to sala, nie wiemy, jak będzie wyglądała uroczystość, ale wiemy już, że jest pozytywna decyzja – podkreśla Anna Fotyga.

Witold Pilecki – żołnierz niezłomny, ostatni ułan Rzeczypospolitej, „ochotnik do Auschwitz”, jeden z sześciu najodważniejszych ludzi europejskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Jest symbolem Polski, która – w wyniku działań okupujących ją sowieckiej Rosji i hitlerowskich Niemiec – została bezpowrotnie utracona. Należał do pokolenia urodzonego pod zaborami, którego misją było odzyskanie przez Polskę niepodległości, a gdy to się dokonało – praca dla wielkości wolnej ojczyzny. Pokolenia wychowanego na ciągle żywych tradycjach powstań narodowych i ukształtowanego przez zawołanie „Bóg – honor – Ojczyzna”.

Został zamordowany przez komunistów po pokazowym procesie w 1948 roku.

Witold Pilecki został zrehabilitowany w 1991 roku. Prezydent Polski Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego.

W 2013 r. został awansowany do stopnia pułkownika.

Źródło: RIRM/IPN

Fot. Canva/Wikipedia

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)