Po udanym ataku na lotnisko wojskowe pod Mińskiem Aleksander Łukaszenka zwołał pilną naradę z szefami służb. Dyktator wyglądał na wyraźnie zdezorientowanego i domagał się od urzędników „najsurowszej dyscypliny”.

Białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka spotkał się z szefami resortów „siłowych” po incydencie na lotnisku Maczuliszcze, gdzie partyzanci poważnie uszkodzili rosyjski samolot wczesnego reagowania A-50. Krótkie nagranie z jego przemówienia na początku wydarzenia opublikowała służba prasowa samozwańczego prezydenta Białorusi.

Jak widać na opublikowanym materiale, Łukaszenka wezwał na dywanik sekretarza Rady Bezpieczeństwa kraju, ministrów obrony i spraw wewnętrznych, szefa KGB i Państwowego Komitetu Granicznego.

W świetle wydarzeń wewnętrznych, a przede wszystkim zewnętrznych, chciałbym poznać Państwa opinię na temat wewnętrznej sytuacji politycznej i wojskowej wokół Białorusi. Jeszcze raz pragnę podkreślić i zwrócić państwa uwagę na konieczność zapewnienia jak najsurowszej dyscypliny w jednostkach wojskowych MSW i KGB. Najcięższa dyscyplina! Każdy powinien robić swoje – zaznaczył Łukaszenka.

Na opublikowanym nagraniu dyktator Białorusi używa ogólnych, niejasnych sformułowań, nie precyzując powodów spotkania. Jednocześnie Łukaszenka wygląda na wyraźnie zdezorientowanego, co stoi w jaskrawym kontraście z jego próbami zademonstrowania innym wyimaginowanej waleczności i pewności siebie.

Łukaszenka skarżył się, że pewne siły próbują “wstrząsnąć sytuacją na Białorusi” i domagał się “najsurowszej dyscypliny” od sił bezpieczeństwa na granicy. Ponadto dyktator podkreślił, że dotyczy to nie tylko służby granicznej, ale wszystkich organów ścigania, które dysponują dużą liczbą oddziałów zbrojnych.

Eskplozje na lotnisku w Maczuliszczach

Rankiem i nocą 26 lutego w okolicach lotniska Maczuliszczy słychać było kilka eksplozji.

Poinformowały o tym kanały białoruskiego Telegramu.

Należy zauważyć, że rano okoliczni mieszkańcy usłyszeli dwie eksplozje w pobliżu lotniska. Jest też informacja o wybuchu w nocy.

Organizacja BYPOL podaje, że posiada informacje o uszkodzeniach rosyjskiego samolotu transportowego i sprzętu do odśnieżania.

Lotnisko Maczuliszcze jest używane przez rosyjskie siły powietrzne. Z tego lotniska regularnie startują rosyjskie samoloty А-50U i myśliwce MiG-31K.


Źródło: niezalezna.pl/mil.in.ua

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)