We Lwowie została zaprezentowana wystawa „Byłem Polakiem-Obywatelem Ukrainy”. Wystawa jest poświęcona Polakom i osobom polskiego pochodzenia na Ukrainie, którzy aktywnie włączyli się w organizację akcji pomocowych, bądź walczą o wolność i integralność terytorialną tego państwa. Wystawa jest ogólnodostępna, można ją również obejrzeć w wersji elektronicznej.

Polacy i osoby polskiego pochodzenia w Ukrainie aktywnie włączyli się w organizację akcji pomocowych, a niektórzy w czynną walkę o wolność i integralność terytorialną państwa, w którym się urodzili i mieszkają. Żołnierze polskiego pochodzenia również oddają swe życia za Ukrainę.

W ten sposób organizatorzy chcą upamiętnić i przedstawić krótkie życiorysy kilkunastu bohaterów Ukrainy i Polski poległych od 2014 roku. Historia każdego z nich jest inna, byli w różnym wieku, pochodzili z różnych miejscowości, jednak łączyła ich miłość do swego kraju.

Przedsięwzięcie zostało zrealizowane dzięki współpracy Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Stanisławowie (Iwano-Frankiwsku) oraz Fundacji Wolność i Demokracja.

Zachęcamy do oglądania wystawy w wersji online.

Ponadto, w ramach wyrażenia poparcia dla Ukrainy, pracownicy miejscowi konsulatu we Lwowie własnoręcznie uszyli flagę Ukrainy, która została wyeksponowana na budynku placówki. W konsulacie pracują głównie Polacy, obywatele Ukrainy i każda taka osoba to oddzielna historia wojenna, która dotknęła bezpośrednio ich, ich rodziny, czy znajomych.

Źródło: facebook.com/PLinLviv

Fot. FB

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)