Prezes Fundacji Młode Kresy Mirosław Kapcewicz wraz z wiceprezesem Władysławem Boradynem, złożyli dziś (1 marca) wieniec pod tablicą upamiętniającą ofiary terroru stalinowskiego oraz wzięli udział w dalszych uroczystościach przy pomniku Jana Rodowicza „Anody” na dziedzińcu Ministerstwa Sprawiedliwości.

Uroczystość upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych odbyła się przy honorowej asyście funkcjonariuszy Służby Więziennej i żołnierzy garnizonu Warszawa. Wzięli w niej udział wicepremier Piotr Gliński, sekretarz stanu w KPRM Piotr Mazurek, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Sebastian Kaleta, działaczka opozycji antykomunistycznej i wieloletnia posłanka Ewa Tomaszewska, a także przedstawiciele organizacji patriotycznych.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, będący wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązanie do tradycji niepodległościowych, jest obchodzony w Polsce od 2011 roku. Ustawę o ustanowieniu święta skierował do Sejmu RP śp. prezydent RP Lech Kaczyński.

Data obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” nie jest przypadkowa – 1 marca 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie po pokazowym procesie z polecenia władz komunistycznych strzałem w tył głowy zamordowano przywódców IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – płk. Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

Źródło: wb24.org/gov.pl

Fot. Wb24

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)