Dziś w ponad 350 miejscach w Polsce i za granicą odbyły się biegi Tropem Wilczym, których celem jest popularyzacja wiedzy i upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych. Biegła Bruksela i Berlin. Biegi odbyły się m.in. w Australii, Nowej Zelandii, RPA, Stanach Zjednoczonych. Pierwszy raz w historii bieg zorganizowano w Toronto.

Gratuluję Państwu sukcesu imprezy, która już od 10 lat, na symbolicznym dystansie 1963 metrów, wspaniale przyczynia się do popularyzacji wiedzy o bohaterach podziemia antykomunistycznego – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników i organizatorów niedzielnego Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować “Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Wystartowało wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych. To jednocześnie największy bieg pamięci w całym kraju.

Najliczniejszy bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych odbył się na terenach Fortu Bema w Warszawie. – Biegaliśmy na trzech dystansach. Zaczęliśmy od 10 km, był też bieg honorowy na 1963 metry. Związane jest to 1963 rokiem, który zamyka czas zbrojnej działalności Żołnierzy Wyklętych (21 października 1963 roku zginął od kul ZOMO Józef Franczak ps. Lalek, żołnierz ZWZ-AK, WiN, ostatni partyzant podziemia niepodległościowego. Po II wojnie światowej nie złożył broni, ukrywał się 18 lat). Zakończyliśmy dystansem na 5 km. Obsada była wielopokoleniowa. Biegły dzieci, seniorzy i całe rodziny. Radośnie, wspólnotowo upamiętniliśmy Żołnierzy Wyklętych – powiedziała rzeczniczka Biegu Barbara Konarska. Dodała, że ​​obecnie biegi organizowane są w blisko tysiącu miejsc na całym świecie. – To największy bieg pamięci. W drugiej edycji było już prawie 2000, trzecia rozbiegła się po Polsce, a czwarta wybiegła na wszystkie kontynenty.

Źródło: pr24.pl/PAP

Fot. festiwalbiegowy.pl

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)