Polska skierowała prośbę do ambasadorów państw członkowskich UE, doradców prezydentów i szefów rządów państw UE, Komisji Europejskiej i Rady Europy o natychmiastowe nałożenie sankcji na Białoruś w związku z wyrokami wobec Alesia Bielackiego i innych białoruskich opozycjonistów.

Jak poinformowała PAP, Polacy zaapelowali o jak najszybszą reakcję w postaci pakietu unijnych sankcji w odpowiedzi na “godne ubolewania działania białoruskiego reżimu”.

Informację tę potwierdził PAP stały przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadosz, który złożył wniosek w imieniu Polski.

„Polska wraz z całym cywilizowanym światem będzie walczyć o uwolnienie Bielackiego, a także innych osób prześladowanych przez reżim Łukaszenki” – podkreślił dziś rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Białoruski obrońca praw człowieka i laureat ubiegłorocznej Pokojowej Nagrody Nobla Aleś Bielacki został skazany przez reżimowy sąd na karę 10 lat kolonii karnej. Trzej współpracownicy „Wiosny” zostali skazani na kary od siedmiu do dziewięciu lat więzienia.

Źródło: wb24.org/PAP

Fot. Pixabay/USA-Reiseblogger

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)