Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Łukasz Jasina, zapowiedział, że Polska może zamknąć kolejne przejścia graniczne z Białorusią. Mówił także o blokowaniu gospodarczego rozwoju tego kraju.

W poniedziałek sąd w Mińsku skazał zaocznie m.in. przewodniczącą białoruskiej opozycji Swietłanę Cichanouską na 15 lat pozbawienia wolności. Z kolei były ambasador Białorusi w Polsce i minister kultury, Paweł Łatuszka, usłyszał wyrok 18 lat więzienia.

Łukasz Jasina podczas konferencji prasowej poinformował o możliwych krokach, które podejmie teraz Polska.

– Jesteśmy w tej chwili w stanie zamknąć część przejść granicznych z Białorusią. Każde inne rozwiązanie – które jest zgodne z prawem – jeśli chodzi o granicę i blokowanie gospodarczego rozwoju tego reżimu, leży w tej chwili na stole. Obok tego jest jak najgłośniejsze nagłaśnianie sytuacji białoruskiej opozycji. Wyrok wobec Swietłany Cichanouskiej oraz Pawła Łatuszki, który jest zemstą Alaksandra Łukaszenki na ludziach, którzy śmiali się mu sprzeciwić, nie jest dla nas aż tak straszny, bo oni znajdują się między nami, więc nie boimy się o nich tak, jak boimy się o ludzi będących tam. Reżim białoruski kieruje się wyłącznie zemstą, a w jego działaniach nie ma żadnej sprawiedliwości – mówił Łukasz Jasina.

Rzecznik MSZ dodał, że ograniczenia obejmą w pierwszej kolejności wielki ruch towarowy, jednak – jak zaznaczył – w tej sprawie nie zapadła jeszcze żadna decyzja.

Źródło: RIRM

Fot. gov.pl

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)