Litwa rozważa przyjęcie tymczasowego prawa, które wprowadziłoby ograniczenia dla obywateli Białorusi i Rosji w wydawaniu wiz i przekraczaniu granicy. Według litewskiej agencji informacyjnej BNS propozycja ta została złożona przez rząd kraju.

W tej chwili obywatele Federacji Rosyjskiej mają już zakaz wjazdu na Litwę, z wyjątkiem osób podróżujących tranzytem do obwodu kaliningradzkiego, a także niektórych kategorii podróżnych, np. posiadających zezwolenie na pobyt na Litwie i w krajach UE. Istnieją również ograniczenia w wydawaniu wiz dla obywateli Białorusi i Rosji. Wnioski wizowe nie są przyjmowane, z wyjątkiem wniosków składanych za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wszystkie te normy są częścią dekretu o stanie wyjątkowym, który obowiązuje na granicy z Białorusią i Rosją.

Proponuje się przeniesienie tych norm do odrębnej ustawy tymczasowej, tak aby nadal obowiązywały nawet w przypadku odwołania stanu wyjątkowego na granicy. Obowiązuje do 16 marca, ale rząd wysłał już do Sejmu projekt przedłużenia go do 2 maja.

Premier kraju Ingrida Šimonytė wyjaśniła, że ​​jeśli zostanie przyjęta ustawa o restrykcjach dla Rosjan i Białorusinów, to będzie można odmówić przedłużenia stanu wyjątkowego.

Źródło: wb24.org/reform.by/BNS

Fot. Pixabay/Jorono

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)