78 lat temu, 15 marca 1945 r., na Grodzieńszczyźnie i w okolicach Mołodeczna funkcjonariusze NKWD przystąpili do wielkiej akcji pacyfikacyjnej przeciwko polskiej ludności. W ciągu 2 miesięcy aresztowano 7.245 osób, z których 109 rozstrzelano na miejscu.

Czystki zostały przeprowadzone przez 6 i 10 dywizję NKWD. Była to już druga sowiecka pacyfikacja Polaków na tych terenach po tzw. „wyzwoleniu”. Wcześniej, między wrześniem a listopadem 1944 r., dywizja NKWD wymordowała 9.821 osób, w większości mieszkańców wsi, liczbę wywiezionych do łagrów lub przymusowo wcielonych do wojska trudno oszacować. Podobnie jak wcześniej hitlerowcy, sowieci palili całe wioski – m.in. Ławże, Okolicę, Juszkiewicze, Klukowicze, Kołodziszki, Grodzie i Bobrowicze.

Po zakończeniu II wojny światowej dla wielu Polaków pozostanie na tych terenach groziło fizycznym wyniszczeniem. Tylko w ciągu dwóch lat z ziem włączonych do sowieckiej Białorusi wyjechało w transportach Państwowego Urzędu Repatriacyjnego 226 315 Polaków, a z obszarów włączonych do Litewskiej SRS – blisko 150 tys. Kresowi Polacy zostali jednak w większości na miejscu z nadzieją, że zdołają tam przetrwać do lepszych czasów.

Wb24.org na podst. rudy-ogon.livejournal.com, Krajewski K.; T. Łabuszewski T., Operacja „Zachód”, „Biuletyn IPN”, nr. 1-2/2021.

Fot. Canva

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)