Parlament Europejski poparł rezolucję potępiającą białoruskie władze za prześladowania polskiej mniejszości i skazanie krytyków dyktatorskiego reżimu, w tym działacza Związku Polaków na Białorusi Andrzeja Poczobuta oraz noblistę Alesia Bielackiego. Europosłowie wezwali do uwolnienia wszystkich więźniów politycznych na Białorusi i wypłaty odszkodowań.
Według europosłów polityczne represje reżimu Łukaszenki muszą spotkać się ze zdecydowaną reakcją ze strony Unii Europejskiej – w tym przede wszystkim z sankcjami wobec osób i podmiotów wykonujących polecenia Mińska. Deputowani wyrazili ubolewanie, że Białoruś nie została włączona do dziesiątego pakietu sankcji – ich zdaniem kraj ten również bierze udział w napaści na Ukrainę.
W ocenie Parlamentu Europejskiego presja na Rosję i Białoruś powinna być odczuwalna na każdym polu, również sportowym, dlatego europosłowie skrytykowali MKOl za to, że dopuścił sportowców z tych krajów do igrzysk pod neutralną flagą. Społeczność międzynarodowa powinna naciskać na komitet olimpijski by wycofał się ze swojej decyzji – napisano w rezolucji.
Na początku lutego sąd w Grodnie skazał Andrzeja Poczobuta na osiem lat więzienia, rzekomo za podejmowanie działań “na szkodę Białorusi” i za “wzniecanie nienawiści”. W ocenie polskich władz to jaskrawy przejaw prześladowania mniejszości polskiej w tym kraju. Andrzej Poczobut jest publicystą, blogerem oraz działaczem Związku Polaków na Białorusi. W swoich artykułach wielokrotnie krytykował reżim Aleksandra Łukaszenki. Od dwóch lat w areszcie przebywa również białoruski działacz społeczny Aleś Bielacki. W ubiegłym roku został laureatem pokojowej nagrody Nobla, wspólnie z rosyjskim Stowarzyszeniem Memoriał i ukraińskim Centrum Wolności Obywatelskich. Został skazany na dziesięć lat więzienia.
Parliament slams repression and show trials in Belarus
MEPs are alarmed about the ongoing crackdown in Belarus, including the jailing of Nobel laureates and journalists, and call for further sanctions against the country 🇧🇾
Details ⤵️https://t.co/aJ2QkoC72g
— EP PressService (@EuroParlPress) March 15, 2023
Źródło: IAR/polskieradio.pl
Fot. ALEXANDRE LALLEMAND / unsplash