Dziś, 25 marca w Warszawie odbył się marsz z okazji białoruskiego Dnia Wolności (Dnia Woli). Białorusini obchodzą Dzień Woli dla upamiętnienia uchwały o proklamacji niepodległości Białoruskiej Republiki Ludowej. W tym roku mija 105 lat od tamtego wydarzenia.

Marsz wyruszył z placu Zamkowego, przeszedł wzdłuż Traktu Królewskiego i przez Rondo de Gaulle’a, aż do placu Konstytucji.

Jeden z organizatorów wydarzenia, Aleksander Lapko, kierownik Belarusian Youth Hub i reprezentant Narodowej Ambasady Białorusi w Polsce, powiedział, że Dzień Woli jest bardzo ważny Białorusinów, ponieważ 105 lat temu po raz pierwszy ogłosili oni powstanie swojego własnego, niezależnego państwa.

Część uczestników ma ze sobą biało-czerwono-białe flagi Białorusi i herbem Pogoni – to historycznyne barwy Białoruskiej Republiki Ludowej. Obecnie tymi symbolami posługuje się białoruska opozycja. O godzinie 15.00 na Placu Konstytucji rozpoczął się wiec białoruskich działaczy społecznych i opozycji, połączony z koncertem białoruskich artystów. Obchody tegorocznego Dnia Woli w Warszawie można oglądać na kanale Biełsat TV.

Dzisiaj, kiedy Białoruś jest okupowana przez Rosję i przez reżim Łukaszenki, bardzo ważne jest, by pamiętać, że walczymy o swoją niepodległość, wolność, i że to zaczęło się ponad 100 lat – mówił jeden z organizatorów wydarzenia, Alaksandr Lapko, kierownik Belarusian Youth Hub i reprezentant Narodowej Ambasady Białorusi w Polsce.

Wcześniej przed południem w kościele św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży została odprawiona msza święta Za Białoruś, z inicjatywy katolickiego duszpasterstwa białoruskiego w Warszawie, a bezpośrednio po niej spektakl teatralny „W burzy”.

Źródło: polskieradio.pl

Fot. nashaniva.com

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)