MSZ Chin przypomniało wspólne oświadczenie pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie zapobiegania wojnie nuklearnej i wyścigowi zbrojeń z 3 stycznia 2022 roku. Tak oficjalna przedstawicielka chińskiego MSZ Mao Ning zareagowała na pytanie propagandowej agencji RIA Novosti o planach Kremla dotyczących rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej na Białorusi.

„Przywódcy państw dysponujących bronią nuklearną wydali wspólne oświadczenie, w którym stwierdzili, że nie można wygrać ani stoczyć wojny nuklearnej”. W oświadczeniu podkreślono, że „należy unikać wojen między państwami posiadającymi broń nuklearną i ograniczyć ryzyko strategiczne” – powiedziała chińska dyplomatka.

Mao Ning podkreśliła, że w obecnych okolicznościach wszystkie strony „powinny skupić się na wysiłkach dyplomatycznych w celu pokojowego rozwiązania ukraińskiego kryzysu i współpracować, aby pomóc załagodzić sytuację”.

O wspólnym oświadczeniu z 3 stycznia 2022 r. wspomniano też w dokumentach końcowych podpisanych w Moskwie przez Xi Jinpinga i Władimira Putina 21 marca 2023 r. W podpisanych dokumentach stwierdzono w szczególności, że „wszystkie mocarstwa jądrowe nie powinny rozmieszczać broni jądrowej poza terytoriami swoich państw i powinny wycofać wszelką broń jądrową rozmieszczoną za granicą”.

Przypomnijmy, że 25 marca prezydent Rosji Władimir Putin poinformował, że porozumiał się z Aleksandrem Łukaszenką w sprawie rozmieszczenia na terytorium Białorusi taktycznej broni jądrowej.

Źródło: wb24.org/reform.by

Fot. Wikimedia Commons/Daderot

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)