Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) zalecił dopuszczenie Białorusinów i Rosjan do udziału w międzynarodowych zawodach w statusie neutralnym.

Kwestia ta była omawiana na spotkaniu MKOl w Lozannie. MKOl zalecił, aby międzynarodowe federacje zezwoliły na start sportowcom, którzy nie popierają wojny na Ukrainie. Zalecenie dotyczy tylko poszczególnych sportów. Drużyny z Białorusi i Rosji nie mogą być uznawane za uczestników turniejów międzynarodowych.

Sportowcy, którzy aktywnie wspierają wojnę, nie zostaną dopuszczeni do rywalizacji. Ta sama zasada dotyczy personelu sportowego.

Sportowcy kontraktowi w Siłach Zbrojnych, a także w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Białorusi lub Rosji nie otrzymają wstępu na zawody.

Sankcje wobec osób odpowiedzialnych za wojnę pozostają w mocy.

Na terytorium Białorusi i Rosji nie można nadal organizować międzynarodowych turniejów, a oficjalne osoby nie mogą uzyskać akredytacji na zawody. Ponadto flagi i hymny Białorusi i Rosji nie mogą być prezentowane na międzynarodowych zawodach.

Kwestia udziału białoruskich i rosyjskich sportowców w igrzyskach olimpijskich w 2024 i 2026 roku nie była jeszcze rozpatrywana.

Źródło: wb24.org/euroradio

Fot. Pixabay/michaelwedermann

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)