W sobotni wieczór w lidzkim kościele Podwyższenia Świętego Krzyża zwanym potocznie Farą, jak co roku, liczna rzesza wiernych zgromadziła się, aby uczestniczyć w Wigilii Paschalnej. Z całą pewnością to najważniejsza i najbardziej uroczysta liturgia eucharystyczna w całym roku. Uroczystej liturgii przewodniczył abp Tadeusz Kondrusiewicz.

Wigilia Paschalna rozpoczęła się Liturgią Światła. Następnie uroczyście wniesiono paschał do prezbiterium z potrójnym radosnym okrzykiem „Światło Chrystusa”, na co obecni odpowiedzieli: „Bogu niech będą dzięki!”.

Arcybiskup emeryt Tadeusz Kondrusiewicz w homilii zwrócił uwagę wiernych na fakt, że tak jak Mojżesz wyprowadził Naród Wybrany z fizycznej niewoli, tak Jezus wyzwolił ludzkość z niewoli grzechu i dał wolność dzieciom Bożym.

Jak zaznaczył arcybiskup, Wielki Piątek to „historia pastwienia się kłamstwa nad prawdą, niesprawiedliwości nad sprawiedliwością, zła nad dobrem i gdyby to był koniec historii Jezusa, byłaby to tragedia”, ale tak nie jest, bo zakończyło się wszystko happy endem — Zmartwychwstaniem”.

Zmartwychwstanie Jezusa, według arcybiskupa, „przypomina nam, że prawda pokonała kłamstwo, sprawiedliwość zapanowała nad niesprawiedliwością, a porażka zamieniła się w zwycięstwo”. „Dlatego musimy o tym pamiętać i nie rezygnować z prawdy i sprawiedliwości, nawet jeśli świat ich nie dostrzega. Prawda jest zawsze prawdą, a sprawiedliwość jest sprawiedliwością. Tak powinno być zawsze, bo bez prawdy pozostaniemy w ślepym zaułku, a bez sprawiedliwości nie będzie pokoju” – powiedział.

„Nie możemy utracić zdolności do moralnego wyboru i nieodróżniania dobra od zła, aby żyć prawdą Zmartwychwstania, która jest naszą nadzieją. Dlatego mimo wszystkich trudności życia we współczesnym świecie i niepewności jutra Kościół nawołuje do duchowej radości, bo Chrystus zwyciężył zło” – zaznaczył hierarcha.

Po zakończeniu mszy świętej rozpoczęła się adoracja Jezusa w Najświętszym Sakramencie przy Bożym Grobie. Każdy wierzący miał możliwość osobistej rozmowy ze swoim Zbawcą.

Źródło: wb24.org/grodnensis.by

Fot. Służba prasowa Diecezji Grodzieńskiej

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)