Pałac Pusłowskich w Kosowie, uznawany za jeden z najpiękniejszych zabytków Polesia, pojawił się w popularnej grze Minecraft. Zauważyli to miejscowi muzealnicy.

„Pałac Pusłowskich, posiadłość bohatera Polski, Białorusi i USA Tadeusza Kościuszki oraz inne zaginione zabytki Mereczowszczyzny można zwiedzać bez wychodzenia z domu” – czytamy w opisie.

Jak zaznaczono na stronie gry, wirtualny pałac pojawił się jeszcze w styczniu 2022 roku i został zaktualizowany trzy miesiące temu.

W Internecie dostępna jest interaktywna wycieczka po Mereczowszczyźnie. W inwentarzu znajduje się mapa ze znakami i księgami dotyczącymi pałacu i majątku. Wokół obiektu umieszczone są klikalne tabliczki z informacjami.

Słynny pałac powstał w 1838 r. na zlecenie hrabiego Wandalina Pusłowskiego, według projektu Franciszka Jaszczołda we współpracy z Władysławem Marconim. Po powstaniu styczniowym władze rosyjskie skonfiskowały pałac i przekazały go rodzinie Trubieckich. Podczas I wojny światowej rezydencja została poważnie uszkodzona w wyniku działań wojennych. Odbudowa nastąpiła dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W czasie kolejnej wojny pałac został splądrowany i spalony przez sowieckich partyzantów. Od tego czasu zaniedbany i opuszczony obiekt popadał w ruinę.

undefined

Pałac Pusłowskich na grafice Napoleona Ordy z 1846 (fot.Wikipedia/National Library of Belarus)

Ilustracja

Pałac w 2020 r. (fot. Wikipedia/Nv.nat)

Pierwsze prace konserwatorskie przeprowadzono dopiero w 2007 roku. Obecnie Pałac jest udostępniony do zwiedzania. Można nabyć wspólny bilet do dworku Kościuszki i pałacu.

Wb24.org na podst. vk.com/museumtkosciuszko, wikipedia.org

Fot. planetminecraft.com/wikipedia

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)