W Poniedziałek Wielkanocny w Wilnie rozpoczął się Tydzień Miłosierdzia, który potrwa do niedzieli 16 kwietnia, czyli święta Miłosierdzia Bożego. Po raz pierwszy uroczystości ku czci Bożego Miłosierdzia obchodzono w Wilnie w 1935 roku, w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, kiedy to w oknie Ostrej Bramy zawieszono Obraz Miłosierdzia Bożego. Oficjalnie uroczystość ustanowił papież Jan Paweł II w 2000 roku.

Słynny na całym świecie Obraz Jezusa Miłosiernego, zwany również Obrazem Miłosierdzia Bożego, jest jednym z najbardziej znanych i czczonych w Kościele katolickim. Słynący z łask, jakimi obdarza odwiedzających, obraz został namalowany przez wileńskiego artystę Eugeniusza Kazimirowskiego w 1934 roku w Wilnie według wizji św. Faustyny. Kopie obrazu szybko rozprzestrzeniły się po całym świecie, stając się kolejnym wyrazem kultu Bożego Miłosierdzia. Ukrywany przez wiele lat oryginał obrazu został ponownie odkryty i od blisko 16 lat zdobi nawę Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Wilnie, gdzie można go podziwiać w całej okazałości.

undefined

Obraz Jezusa Miłosiernego w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Wilnie (Wikipedia/Luxetowiec)

Wnętrze Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Wilnie (fot. Wikipedia/Luxetowiec)

Nazywane przez pielgrzymów Miastem Bożego Miłosierdzia Wilno było dla siostry Faustyny Kowalskiej niezwykle ważnym miejscem. Właśnie tu, mieszkając na Antokolu, przeżywała wizje i objawienia Jezusa, prowadziła z nim rozmowy, które opisała później w swym „Dzienniczku”. Koronka do Bożego Miłosierdzia, odmawiana obecnie przez wiernych na całym świecie, również została podyktowana siostrze Faustynie w Wilnie. Papież Jan Paweł II kanonizował siostrę Faustynę w 2000 roku, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego.

Źródło: govilnius.lt

Zdjęcie główne: zw.lt

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)