W miasteczku Zelwa na Grodzieńszczyźnie wystawiono na sprzedaż młyn wodny z XIX wieku. Historyczny budynek znajduje się w malowniczym miejscu w pobliżu rzeki Zelwianka i dużego zbiornika wodnego, zaledwie 10 minut spacerem od centrum miasteczka.

Dawny młyn można zaadaptować na gospodarstwo rolne lub hotel – pozwalają na to wymiary (150 mkw.) oraz trzy kondygnacje z poddaszem użytkowym. Do budynku przylega również działka o powierzchni 50 arów.

Budynek położony jest w dogodnej lokalizacji, blisko dróg i linii kolejowych. Ale chociaż kamienny budynek jest nadal silny, trzeba będzie dużo zainwestować w jego renowację.

Wcześniej starano się już o uporządkowanie dawnego młyna, ale poprzedni właściciel nie miał na to wystarczających możliwości. Za nieruchomości chce tylko 30 000 rubli (10 tys. USD).

„To typowy projekt młyna. Początkowo był czterokondygnacyjny, w stylu gotyckim. Ale kiedy wojska niemieckie przechodziły przez Zelwę, toczyły się tu poważne bitwy i budynek został poważnie uszkodzony. Po wojnie odbudowano go, zmniejszając wysokość do trzech kondygnacji. W czasach sowieckich młyn służył jako magazyn. A potem długo stał bezczynny, aż kupił go jeden entuzjasta ”- powiedział właściciel budynku, Iosif.

Zniszczony młyn wodny podczas II wojny światowej

Zniszczony młyn wodny podczas II wojny światowej (fot. К. Шастоўскі, Radzima.org)

Dawny młyn nie jest wpisany na listę zabytków, więc przyszły właściciel może z nim zrobić, co mu się podoba.

Wb24.org na podst. nashaniva.com, hrodna.life

Zdjęcie główne: Radzima.org/Ivan Cyrkunovich

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)