91 lat temu, 18 kwietnia 1932 r., w Grodnie urodził się redaktor Lesław Skinder – legendarny sportowy dziennikarz, który relacjonował m.in. olimpijskie sukcesy lekkoatletów. Przez wiele lat był redaktorem naczelnym Redakcji Programów Sportowych Telewizji Polskiej. Jako sprawozdawca sportowy uczestniczył w 9 igrzyskach olimpijskich i prawie 100 mistrzostwach świata i Europy. Wychował kilka pokoleń dziennikarzy sportowych.

Jego pasją były też Kresy, skąd pochodził. Przez wiele lat kierował Warszawskim Towarzystwem Przyjaciół Wilna i Grodna, podejmując heroiczne wysiłki i skutecznie pozyskując środki pozwalające na udzielanie wszechstronnej pomocy Polakom na Białorusi i Litwie. Z jego inicjatywy wybudowana w 1996 r. w Grodnie polska szkoła średnia została w pełni wyposażona we wszystkie niezbędne sprzęty i pomoce naukowe dzięki środkom zebranym wśród słuchaczy Polskiego Radia. Jego aktywność koncentrowała się przede wszystkim na rozwoju oświaty polskiej na Białorusi i Litwie, a także na pomocy rzeczowej naszym rodakom z Kresów.

Podejmował także działania w celu popularyzacji wiedzy o udziale Polski i Polaków w tworzeniu dorobku duchowego i materialnego obszarów dzisiejszej Litwy i Białorusi poprzez organizację wystaw i sympozjów, a także regularnie doposażało polskie szkoły i biblioteki oraz wspierało rozwój działających w nich polskich drużyn harcerskich, dziecięcych zespołów muzycznych, tanecznych i sportowych.

Przez wiele lat jego organizacja borykała się z poważnymi kłopotami finansowymi, mimo to jednak nie zaprzestała działalności, starając się pozyskać środki od darczyńców. Gdy przewodniczący senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą VIII kadencji dziękował Lesławowi Skinderowi za jego wieloletnią aktywność, usłyszał w odpowiedzi: „Kto się urodził na Kresach (…), nie może inaczej myśleć, działać i reagować”.

Lesław Skinder w 2009 r. otrzymał Honorowy Złoty Mikrofon „za niezwykłe wzruszenia, za wspaniałą umiejętność malowania słowem relacji sportowych oraz za stworzenie od fundamentów polskiej szkoły na Białorusi i za bezustanne czuwanie, aby uczącym się tam dzieciom nigdy niczego nie zabrakło”.

Źródło: senat.gov.pl

Fot. encyklopedia.szczecin.pl/wiki/Lesław_Skinder

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)