Władze zamierzają zlikwidować publiczne stowarzyszenie litewskiej mniejszości „Gimtinė” ze wsi Pielasa, pisze Hrodna.life. Sąd w tej sprawie odbędzie się 28 kwietnia. Wnioskodawcą jest Główny Departament Sprawiedliwości Grodzieńskiego Obwodowego Komitetu Wykonawczego.

Stowarzyszenie działa od 1993 roku na bazie szkoły średniej z litewskim językiem wykładowym we wsi Pielasa w rejonie werenowskim. Jest to pierwsze oficjalnie zarejestrowane publiczne stowarzyszenie mniejszości litewskiej na Białorusi. W tłumaczeniu z litewskiego „gimtinė” oznacza „ojczyznę”. Litwini stanowią tu 80% mieszkańców. 13 km od wsi znajduje się granica białorusko-litewska.

Stowarzyszenie organizowało obchody tradycyjnych świąt ludowych, takich jak Kaziuki, święto spotkania wiosny, dzień św. Linusa (jego imieniem nazwano lokalny kościół, w którym odprawiane są nabożeństwa w języku litewskim). Dzięki organizacji miejscową szkołę często odwiedzali dyplomaci i urzędnicy z Litwy.

Według oficjalnych danych na dzień 1 stycznia 2022 roku stowarzyszenie społeczne „Gimtinė” liczyło 150 członków, w 2021 roku – 163.

Pogrom organizacji mniejszości narodowych na Białorusi trwa od lipca 2021 roku.

Źródło: wb24.org/hrodna.life

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)