W dawnym Pałacu Wołłowiczów w Świacku dobiegają końca prace pierwszego etapu renowacji. Wkrótce planowane jest udostępnienie części pałacu zwiedzającym – poinformował portal Hrodna.life. Dokładna data otwarcia nie została jeszcze ogłoszona.

„Dobiegają końca prace w ramach pierwszego etapu renowacji zespołu pałacowo-parkowego. Całkowicie odrestaurowano zewnętrzną część, przeprowadzono prace wewnętrzne w skrzydłach i krużgankach pałacu. W lewym skrzydle znajdują się np. pokoje hotelowe, które wkrótce przyjmą gości, w lewym niedługo będzie czynna restauracja. Na terenie kompleksu pojawił się również całkowicie wykończony pensjonat z basenem, sauną, stołem bilardowym” – powiedział Anatolij Parchuta, kierownik naukowy projektu renowacji dworu w Świacku.

Дворец в Святске готовят к открытию: как выглядит отремонтированное здание

Дворец в Святске готовят к открытию: как выглядит отремонтированное здание

Палац у Свяцку рыхтуюць да адкрыцця: як выглядае адрамантаваны будынак

Zabytek jest najlepiej zachowaną rezydencją magnacką na Białorusi. Pałac został wybudowany dla hrabiego Antoniego Wołłowicza przez królewskiego architekta. Majątek w Świacku pozostawał w ręku Wołłowiczów do końca XIX wieku.

Pałac w Świacku w 1933 roku (fot. zbiory NAC)

undefined

Pałac w 1933 roku (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe. Sygn. 1-C-610-2)

undefined

Pałac w 1933 roku (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe. Sygn. 1-C-610-3)

Pałac został zniszczony podczas I wojny światowej. W latach 20.XX wieku zrujnowany pałac od Humnickich kupił Departament Zdrowia rządu polskiego z zamiarem urządzenia w nim sanatorium dla narkomanów. Pałac został gruntownie odnowiony i odrestaurowany w latach 1930-1933 wg projektu architekta Oskara Sosnowskiego i pozostawał własnością rządową do 1939 roku. Potem mieściło się w nim radzieckie sanatorium przeciwgruźlicze „Świack”.

Wb24.org na podst. hrodna.life, wikipedia.org, Ilustrowany przewodnik po zabytkach kultury na Białorusi (G. Rąkowski)

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)