W środę 19 kwietnia 2023 r. odbyło się spotkanie poświęcone obecnej sytuacji mniejszości polskiej na Białorusi. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele Polonii francuskiej oraz młodzi polscy działacze z Białorusi.

Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać prezentacji najnowszej publikacji prezesa Fundacji Młode Kresy Mirosława Kapcewicza pt. „Polityka władz Białorusi wobec mniejszości polskiej w latach 1994-2022″. Polski działacz z Grodna, a obecnie student Sorbonne Université w Paryżu, Andrzej Gajduk wygłosił prelekcję na temat historii i obecnej sytuacji Polskiej Macierzy Szkolnej na Białorusi.

Ważnym punktem programu był premierowy pokaz filmu “Zakazana narodowość”, który opowiada historię kilku młodych Polaków z Białorusi, działaczy polskiej mniejszości, którzy zostali w Polsce. Film pokazuje trudną sytuację, w jakiej znaleźli się rodacy na Białorusi oraz jak młodzi ludzie widzą przyszłość Polaków na Białorusi. Produkcję filmu podjęła Fundacja Młode Kresy.

Wydarzenie odbyło się w ramach współpracy polonijnej organizacji „Kresy we Francji” oraz Fundacji Młode Kresy z Warszawy, powołanej w 2015 roku z inicjatywy polskich działaczy młodzieżowych z Białorusi.

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)