97 lat temu, 29 kwietnia 1926 roku, w Grodnie urodził się Paul Baran, człowiek, który stworzył internet. To, że dziś możemy przeczytać ten artykuł, jest jego zasługą– skromnego emigranta z Kresów.

Urodził się w Grodnie w rodzinie żydowskiej. Mając 2 lata, jego rodzina przeniosła się do Stanów Zjednoczonych. Tam też spędził dzieciństwo i młodość.

W 1959 roku uzyskał tytuł magistra inżyniera na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, a następnie dołączył do RAND Corporation, gdzie stworzył swoje największe dzieło: packet-switching, czyli pakowanie danych w mniejsze bloki, i tak spakowanych przesyłanie ich do innych komputerów.

Podczas tzw. “zimnej wojny” istniało poważne zagrożenie wybuchu III wojny światowej. Pojawiła się wówczas pierwsza sieć komputerowa ARPANET, i trzeba było opracować taki sposób przesyłania danych, który funkcjonowałby również po ataku nuklearnym. Dzięki możliwości przesyłania pakietów z danymi nawet gdy uszkodzeniu uległo kilka ogniw sieci, ona sama nadal mogła funkcjonować.

Już wtedy Paul Baran zastanawiał się nad możliwością korzystania z sieci przez zwykłych ludzi. W notatkach z 1966 roku pisał, że do 2000 roku będziemy używali sieci nie tylko do odczytywania informacji, ale nawet do robienia zakupów! Dwa lata później, jako konsultant Centrum ARPANET w Departamencie Obrony Stanów Zjednoczonych przyczynił się do podzielenia sieci ARPANET na wojskowy MILINET i cywilny INTERNET.

Posiadał ponad 40 patentów, miał około 150 publikacji, otrzymał wiele wyróżnień w tym najbardziej prestiżową w tej dziedzinie, czyli amerykański medal: National Medal of Technology.

Wb24.org na podst. facebook.com/cbirnt, wynalazki.andrej.edu.pl

Fot. wikipedia.org

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)