Budynek XVII-wiecznej synagogi w Słonimiu został wystawiony na sprzedaż. Proponowana cena to 129 000 rubli (40 000 euro). Informacja została opublikowana na stronie internetowej Białoruskiej Powszechnej Giełdy Handlowej.

Budynek dawnej synagogi o powierzchni 673 mkw. znajduje się w centrum miasta przy ulicy Sowieckiej 1. Obiekt może zostać przekształcony w kompleks muzealny, punkt gastronomiczny lub sklep.

Przebudowa budynku będzie musiała zostać przeprowadzona w ciągu pięciu lat od momentu zawarcia umowy sprzedaży obiektu.

undefined

Wnętrze synagogi (fot. wikipedia.org/AleBurd)

Pod koniec 2020 roku słonimską synagogę kupiła pisarka dziecięca Ioana Reeves (prawdziwe nazwisko – Ilona Karawajewa). Wtedy kobieta zapłaciła za budynek około 30 tysięcy rubli. Aby kupić synagogę, sprzedała swoje mieszkanie w Mińsku. W czerwcu 2022 roku Karawajewa zlikwidowała fundację „Ocalić dziedzictwo”, która zbierała fundusze na odbudowę synagogi. Odbudowie synagogi przeszkodziły sankcje i wojna na Ukrainie. Nie było też inwestorów ani programów rządowych wspierających projekt. Obecnie budynek należy do Słonimskiego Rejonowego Komitetu Wykonawczego.

Słonim. Synagoga Wielka

Synagoga w 1930 roku (fot. szukamypolski.com)

Synagogę zbudowano w 1642 r. W czasie II wojny światowej synagoga została zniszczona przez hitlerowców. Od czasu zakończenia wojny w budynku znajdował się magazyn, a świątynia popadła w ruinę. W 2001 została zwrócona społeczności żydowskiej i rozpoczęto prace restauracyjne.

Wb24.org na podst. hrodna.life, wikipedia.org

Zdjęcie główne: Siarhei Plytkevich, planetabelarus.by

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)