204 lata temu – 5 maja 1819 roku – w majątku Ubiel koło Mińska urodził się Stanisław Moniuszko — wybitny polski kompozytor, twórca polskiej opery narodowej.

Stanisław Moniuszko zasłynął jako wybitny polski nauczyciel, organista i kompozytor, tworzył muzykę nacechowaną krajowym folklorem, która posiadając wplecione w swe kompozycje elementy o charakterze ludowym, oddaje znakomitą atmosferę czasów twórcy.

Dzieła najsłynniejsze Moniuszki to opery, wśród nich takie jak choćby „Halka” czy wreszcie „Straszny dwór”. Już za życia Moniuszko doczekał się sławy, w szczególności sława jego dotyczyła krajów słowiańskiego kręgu cywilizacyjnego. Moniuszko był osobowością artystyczną, która wpłynąwszy na kształt polskiej opery odmieniła jej kondycje.

Zasługą Moniuszki jest twórczość zawierająca 20 oper i wielu operetek. By dowieść tego wystarczy pewnie wspomnieć na przykład takie utwory jak „Ideał”, czy też „Nocleg w Apeninach”, ale i jest tu jego słynna „Loteria” oraz „Jawnuta”, „Nowy Don Quixote”, „Żółta szlafmyca”, „Woda cudowna”.

Źródło: obliczaludzi.com

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)