Wczoraj w Kownie z okazji Nocy Muzeów została otwarta wystawa poświęcona bohaterom Polskich Sił Powietrznych u schyłku ich życia. Wystawa zatytułowana “The Airmen” została przygotowana przez Muzeum II Wojny Światowej z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w 2019 roku.

Wystawę zorganizowało Muzeum Lotnictwa Litwy w Kownie we współpracy z Instytutem Polskim w Wilnie. Dyrektor tej placówki Dorota Mamaj mówi Polskiemu Radiu, że składają się na nią unikatowe zdjęcia lotników należące do zbiorów Muzeum II Wojny Światowej oraz teksty przybliżające zwiedzającym tematykę ekspozycji.

– To wystawa poświęcona ludziom, którzy swoim działaniem, odwagą i bohaterstwem wpłynęli na losy II wojny światowej – wyjaśnia Mamaj. Portrety wykonał artysta fotografik Michał Solarski. – Celem było dotarcie do jak największej liczby polskich żołnierzy, którzy służyli w czasie II wojny światowej w Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii – dodaje dyrektor Instytutu.

Dorota Mamaj uważa, że ​​ta wystawa zainteresuje Litwinów, ponieważ to właśnie m.in. polscy lotnicy przyczynili się do spektakularnego zwycięstwa nad faszyzmem. Organizatorzy wystawy “The Airmen” zwracają też uwagę, że jest ona również pretekstem do refleksji nad naszą dzisiejszą pamięcią o tych ludziach i czynach, których dokonali.

Wystawa będzie czynna do 14 października.

Źródło: IAR/polskieradio.pl

Fot. Mikołaj Kaczmarek – Kolor Historii

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)