Relikwie włoskiego świętego Symplicjusza z Olbii, żyjącego w III-IV wieku, odnalazł w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa we wsi Stołowicze w rejonie baranowickim proboszcz kościoła Janusz Feszter – pisze regionalny portal bar24.by.
Dawniej w Stołowiczach mieściła się komandoria Zakonu Maltańskiego. Najprawdopodobniej po 1614 r. jeden z przedstawicieli zakonu przywiózł ze sobą do Wielkiego Księstwa Litewskiego część relikwii świętego. Po rozbiorach I Rzeczpospolitej Stołowicze znalazły się w zaborze rosyjskim. Komturia została zlikwidowana, a świątynia przekazana cerkwi prawosławnej.
Być może przez jakiś czas relikwie były przechowywane przez okolicznych mieszkańców. W 1911 r. w miasteczku wybudowano nową świątynię katolicką, do której przeniesiono mienie ze starego kościoła, w tym relikwie św. Symplicjusza.
Do 2022 roku relikwiarz znajdował się w metalowej szafce, w której przechowywane są różne relikwie używane podczas nabożeństwa. Relikwiarzem nikt się nie interesował.
– Był niewidoczny, zasłonięty innymi relikwiami – opowiadał ks. Janusz. – Zacząłem sprawdzać całe mienie, wyciągnąłem relikwiarz i przeczytałem, co było napisane. A potem zacząłem przeszukiwać Internet.
Ksiądz, dowiedziawszy się, że przechowuje relikwiarz, był mocno zaskoczony. Wiadomo, że relikwie tego świętego są przechowywane tylko w mieście Olbia na Sardynii.
– Myślę, że te relikwie są być może cenniejsze niż zaginiony obraz Matki Bożej Loretańskiej, który przechowywany był w komturii Zakonu Maltańskiego w Stołowiczach – zaznaczył ks. Janusz.
15 maja w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa została odprawiona uroczysta msza św. ku czci św. Symplicjusza. Wcześniej ksiądz Janusz napisał do księży w Olbii, aby dowiedzieli się, jak mieszkańcy Stołowicz obchodzą to święto, aby zachować tradycje.
Św. Symplicjusz I był papieżem. Jego pontyfikat obejmował lata 468-483. W swej działalności podejmował sprawę prerogatyw biskupa Rzymu na Wschodzie oraz zwalczał monofizytyzm.
Źródło: wb24.org/bar24.by