Odcinek od ulicy Karskiego do Autostrady Jeziorskiej od niej do dzielnicy „Zabłocie” zostanie nazwany na cześć komunistycznego terrorysty Sergiusza Prytyckiego. Poinformowała o tym propagandowa telewizja Grodno Plus. Ulice w dzielnicy „Baranowicze-11” otrzymają nazwy miast partnerskich. Większość z nich to miasta rosyjskie.

Nazwę nowego odcinka ulicy wybrano w drodze publicznego głosowania. Oprócz wariantu na cześć Prytyckiego zaproponowano nazwać ulicę „Wschodnia obwodnica”. Podobno 63% głosowało na ulicę Prytyckiego, 37% na Wschodnią obwodnicę.

Sergiusz Prytycki — działacz komunistyczny, w II RP walczył w antypolskiej partyzantce, po sowieckiej napaści na Polskę brał udział w tzw. Zgromadzeniu Ludowym Zachodniej Białorusi, twórca zalążków polskiego UB, sekretarz Grodzieńskiego komitetu partii, przewodniczący Rady Najwyżwej BSSR. Jak pisał Andrzej Poczobut, “to właśnie z tym nazwiskiem jest związana kolektywizacja, represje wobec kościoła i brutalne prześladowania ludności Grodzieńszczyzny”.

W Baranowiczach powstanie “rosyjska” dzielnica

W dzielnicy Baranowicze-11 ulice otrzymają nazwy miast partnerskich. Centralna ulica będzie nosiła nazwę Pobratimskaja (Pobratyńska). Pozostałe ulice w większości zostaną nazwane na cześć rosyjskich miast: Wołogodzka, Gobalińska, Kaliningradzka, Aszkielońska, Uchtyńska, Chimkinska.

Źródło: wb24.org/hrodna.life

Fot. Wikipedia.org/Canva

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)