We Włoszech upamiętniono bohaterów walczących pod Monte Cassino. Hołd żołnierzom 2. Korpusu Polskiego oraz jego dowódcy generałowi Władysławowi Andersowi oddali weterani i przedstawiciele władz państwowych.

W styczniu 1944 roku alianci rozpoczęli walki o Monte Cassino – kluczowy punkt na mapie niemieckich umocnień, tzw. Linii Gustawa. Przez cztery miesiące krwawych walk nie udało się zdobyć wzgórza. Nocą z 11 na 12 maja do boju weszli żołnierze II Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa. 18 maja nad gruzami klasztoru zawisła polska flaga i zabrzmiał „Hejnał Mariacki” grany przez Emila Czecha. Monte Cassino zostało zdobyte. Zakończyła się jedna z heroicznych bitew II wojny światowej, o której zwycięstwie zadecydowała odwaga, bohaterstwo i poświęcenie oręża polskiego. Kilka dni po zdobyciu Monte Cassino wojska alianckie przełamały tzw. Linię Gustawa na całym pasie natarcia – kluczowy punkt na mapie niemieckich umocnień. 4 czerwca 1944 roku do Rzymu wkroczyły oddziały amerykańskie.

W 79. rocznicę bitwy o Monte Cassino na polskiej nekropolii we Włoszech uczczono pamięć żołnierzy 2. Korpusu Polskiego i ich dowódcy gen. Władysława Andersa. W uroczystości wzięli udział weterani, ambasador RP w Republice Włoskiej Anna Maria Anders, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Dziedziczak, poseł do Parlamentu Europejskiego Joachim Brudziński oraz burmistrz Cassino Enzo Salera. Głównym punktem uroczystości była modlitwa sprawowana na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino w intencji ojczyzny oraz złożenie kwiatów przy grobie gen. Władysława Andersa i Ireny Anders.

Uroczystości zorganizował Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Ambasada RP w Rzymie.

Źródło: IPN

Fot. Mikołaj Bujak (IPN)

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)