83 lata temu, 23 maja 1940, okręt podwodny ORP „Orzeł” wyszedł na patrol, który miał się okazać ostatnim. „Orzeł” był najnowocześniejszą jednostką Marynarki Wojennej II Rzeczypospolitej.

6 czerwca okręt otrzymał rozkaz zakończenia patrolu i powrotu do bazy w Rosyth, ale nigdy tam nie wrócił… Kilka dni później, z powodu braku jakichkolwiek wiadomości, uznano, że jednostka zaginęła. Zaginięcie “Orła” pozostaje jedną z największych zagadek w historii Polski.

Podniesienie bandery wojennej na ORP „Orzeł” 2 lutego 1939 roku w basenie stoczni we Vlissingen (fot. nac.gov.pl, sygn. 1-W-2028-3)

undefined

Orzeł w basenie przy Skwerze Kościuszki uroczyście witany po przypłynięciu do kraju (fot. nac.gov.pl, sygn. 1-W-2029-2)

Historycy wskazują, że istnieje kilka hipotez dotyczących zatonięcia okrętu. Najbardziej prawdopodobna wersja jest taka, że ​​okręt został przypadkowo zatopiony przez brytyjski samolot patrolujący wybrzeża Wielkiej Brytanii. Pilot mógł uznać „Orła” za wrogiego U-Boota. Zdarzenie to zdaje się potwierdzać ocalały raport brytyjskiego pilota, który zgłosił zatonięcie jednostki przypominającej niemiecki okręt podwodny w rejonie patrolowanym przez “Orła”.

W grę może wchodzić także zatopienie przez zerwaną z kotwicy minę morską. Takie wydarzenie mogło mieć miejsce w okresie wojny w dowolnym miejscu na Morzu Północnym. Dr Hubert Jando, autor książki „Orzeł. Historia i hipotezy jego zatonięcia” dodaje jeszcze trzecią możliwość – błąd nawigacyjny załogi lub awaria jednego z urządzeń pokładowych.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Zwłaszcza druga możliwość, z uwagi na wojenną eksploatację okrętu wydaje się prawdopodobna. Zaginięcie „Orła”, jakkolwiek tajemnicze i rozpalające wyobraźnię, jest bowiem zaledwie epizodem jego niezwykłej epopei.

ORP „Orzeł” jest jedną z legend polskiej floty wojennej czasu II wojny światowej. Zasłynął brawurową ucieczką z internowania w porcie w Tallinie we wrześniu 1939 roku oraz zatopieniem w kwietniu 1940 roku niemieckiego transportowca wojskowego “Rio de Janeiro”, przewożącego żołnierzy i sprzęt wojskowy. Tym samym polski okręt przyczynił się do zdemaskowania przygotowywanej przez Hitlera inwazji na Norwegię.

Źródło: wb24.org na podst. IPN, polska-morska.pl

Zdjęcie główne: Mikołaj Kaczmarek – Kolor Historii

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)