Z okazji Dnia Matki Muzeum Pamięci Sybiru zaprezentowało nowy album fotograficzny pt. „Matka”, w którym pokazano archiwalne zdjęcia kobiet zesłanych na Syberię. Połowa z nich pochodzi z terenów współczesnej Białorusi i Litwy.

– Chcieliśmy w ten sposób podziękować wszystkim naszym ofiarodawcom za przekazane nam eksponaty. Celem tej publikacji było ukazanie indywidualnych historii pojedynczych kobiet, matek, które musiały realizować swoje macierzyństwo na Syberii i w Kazachstanie. Katalog przedstawia sylwetki i biogramy 64 matek, z których większość pochodzi z dawnych województw wschodnich II Rzeczpospolitej. Posiadamy zdjęcia przedstawiające m.in. mieszkanki z terenu obecnej Białorusi — powiedziała autorka katalogu Katarzyna Śliwowska.

Autorka przypomniała również, że kobiety, matki, pielęgnowały w tych trudnych warunkach tradycje narodowe i religijne, uczyły dzieci języka polskiego, aby uchronić ich przed rusyfikacją.

Publikację można nabyć w sklepie Muzeum Pamięci Sybiru. Ponadto zainteresowanych zapraszamy do muzeum w sobotę 27 maja o godzinie 17:45 na wyjątkowe zwiedzanie wystawy stałej śladami sybirackich Matek.

Źródło: wb24.org/racyja.com/PAP

Fot. racyja.com

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)