Z okazji Dnia Dziecka Instytut Pamięci Narodowej opublikował serię filmów animowanych, w których słynne zwierzęta opowiadają o historii Polski. Cykl „Co by było, gdyby zwierzęta mówiły?” jest autorskim projektem edukatorów Centralnego Przystanku Historia IPN.

Pies Ciapek – maskotka Dywizjonu 305. Film poprzez historię Ciapka przybliża zmagania polskich lotników walczących u boku zachodnich aliantów, a przez to rolę, jaką odegrali w wysiłku wojennym. Dzieci dowiedzą się, kto był opiekunem Ciapka, jakim samolotem Ciapek odbył swój pierwszy lot i których samolotów w bitwie o Anglię było więcej – niemieckich czy brytyjskich. Poznają także słynny Dywizjon 303.

Sambo – pies Eugeniusza Bodo. Razem z nim dzieci wybiorą się w podróż po międzywojennej Polsce i poznają największe osiągnięcia II Rzeczypospolitej.

„Kasztanka”, czyli ulubiona klacz Józefa Piłsudskiego. Urodziła się w małopolskim majątku Czaple Małe, własności rodziny Romerów. W 1914 r. Maria Romer podarowała strzelcom I Kompanii Kadrowej kilka koni, a wśród nich jasnokasztanową klacz, którą zachwycił się Józef Piłsudski. Kasztanka – bo tak nazwał ją komendant – choć bała się wystrzałów, nie znosiła huku i tłumów, dzielnie towarzyszyła mu w bojach Legionów. Oglądając animację, dzieci poznają historię walk o niepodległość Polski oraz wojny polsko-bolszewickiej. Kasztanka opowiada o Bitwie Warszawskiej, przybliża sylwetki najważniejszych postaci i wyjaśnia, dlaczego to starcie miało tak wielkie znaczenie – nie tylko dla Polski, lecz także całej Europy.

Wojtek, czyli kolejny słynny niedźwiedź, w czasie II wojny światowej trafił do armii dowodzonej przez gen. Władysława Andersa, gdzie oficjalnie został żołnierzem 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii – otrzymał nawet stopień kaprala. W filmie „Niedźwiedź Wojtek”, który zadebiutował „na ekranach” w kwietniu 2020 r., miś opowiada o losach Polaków deportowanych do ZSRR, formowaniu się polskiej armii i jej szlaku bojowym z Bliskiego Wschodu aż pod Monte Cassino.

„Baśka Murmańska” była polarną niedźwiedzicą, „córka regimentu” Murmańczyków. Baśka nauczyła się salutować i maszerować na dwóch łapach, a w czasie parady na pl. Saskim przywitała się z Józefem Piłsudskim, podając mu łapę. Oglądając animację, dzieci poznają historię walki o niepodległość Polski.

Źródło: IPN

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)