Lokalna fundacja charytatywna „Krewski zamek” zostanie zlikwidowana decyzją Sądu Obwodowego w Grodnie 16 czerwca. Fundacja organizowała wolontariaty letnie w Krewie. Znajduje się tam jeden z najstarszych zamków, z którego uciekł wielki książę litewski Witold, uduszono księcia Kiejstuta i podpisano słynną Unię Krewską z 1385 r.
Skargę złożył Główny Departament Sprawiedliwości Grodzieńskiego Obwodowego Komitetu Wykonawczego. Sędzią jest Jurij Korecki.
Fundacja została zarejestrowana w 2005 roku we wsi Krewo w rejonie smorgońskim. Za główny cel obrała sobie wspieranie opieki nad zamkiem. Fundacja organizowała kolonie letnie, obozy archeologiczne i imprezy kulturalne w Krewie i okolicznych wsiach.
Na przykład w 2011 roku we współpracy z rejonowym komitetem wykonawczym i sielsowietem w Krewie udalo sie zorganizować letnie obozy dla wolontariuszy oraz „Krewski jarmark”. Nagrodzono na nim białoruskiego poetę Uładzimira Niaklajewa. Na święto przyjechało wówczas 300 osób.
Niemal co roku w Krewie odbywały się wolontariaty letnie. Wolontariusze uporządkowali cmentarz żydowski w Krewie, przekopali osadę i zakonserwowali pozostałości zamku. Wszystkie prace archeologiczne przeprowadzono we współpracy z Narodową Akademią Nauk Białorusi.
Od 2018 roku fundacja wydaje almanach “Kreva Incognita”. Zadanie polegało na ukazaniu różnorodności Krewa oraz określeniu perspektyw powstania nowych obiektów muzealnych, które mogłyby przyciągnąć turystów.
Zamek w Krewie został zbudowany prawdopodobnie przez księcia litewskiego Olgierda, który zbudował też zamek w Lidzie. W 1381 roku na zamku przebywał Jagiełło, wygnany przez swojego stryja Kiejstuta, którego następnie w Krewie kazał zamordować w roku 1382. W 1385 roku na zamku podpisano unię Litwy i Polski. W 1391 roku ustanowiono na zamku starostwo. W 1503-1506 roku zamek poważnie zniszczyli Tatarzy. W XVI wieku został opuszczony. W XIX wieku na dziedzińcu wybudowano drewniany ratusz miejski. Zamek bardzo ucierpiał podczas I wojny światowej ponieważ przez 3 lata stał na linii frontu. 21 lipca 1917 roku został prawie całkowicie zburzony przez rosyjski ostrzał artyleryjski. W latach 1929-1930 władze polskie zaczęły prace konserwatorskie. Za czasów sowieckich zamek ulegał zniszczeniu. W 2017 r. rozpoczęto restaurację wieży książęcej. W 2018 r. zainicjowano akcję zbiórki kamieni potrzebnych na odbudowę.
Źródło: wb24.org/hrodna.life/wikipedia.org