Dziś w Wilnie po raz pierwszy odbywa się Festiwal Chłodnika. Na Wilnian i gości stolicy czeka 100 różnego rodzaju atrakcji, przeróżnych konkursów. Imprezy odbywają się przez cały dzień, a kawiarnie i restauracje oferują szeroki wybór chłodników. „Chcemy stworzyć nową tradycję — rozpocząć lato w zabawny i pełen przygód sposób” — mówi Inga Romanovskienė, prezes agencji turystycznej Go Vilnius.

Celem festiwalu jest przybliżenie mieszkańcom i gościom stolicy Litwy dziedzictwa gastronomicznego i jego wyjątkowości. Szefowie kuchni z różnych kawiarni i restauracji eksperymentują i proponują klientom różne wersje tego letniego dania.

„Chociaż każdy mieszkaniec Litwy zna przepis na chłodnik, festiwal pozwoli szefom kulinarnym na przedstawienie nowych, niekonwencjonalnych wersji tego dania” – mówią organizatorzy Festiwalu Chłodnika.

Wileńscy kucharze będą serwowali różowe cepeliny, sushi, różową kawę i różową czekoladę. Odbędzie się prezentacja różowych zapachów. Dzieci będą mogły wziąć udział w dyskotece dla najmłodszych.

Organizatorzy festiwalu mają nadzieję, że Festiwal stanie się coroczną tradycją, a Litwa będzie kojarzona nie tylko z tradycyjnym chłodnikiem, ale również z nowoczesnymi wersjami tego dania.

Źródło: delfi.lt, BNS

fot. istock

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)