Litewska prokurator generalna Nida Grunskiene wszczęła postępowanie przygotowawcze w sprawie faktów możliwego przestępczego przesiedlania ukraińskich dzieci na Białoruś. Poinformowało o tym wydanie “Europejska Prawda”, powołując się na służbę prasową litewskiej prokuratury generalnej.

Decyzja została podjęta na podstawie wniosku ministra spraw zagranicznych Litwy Gabrieliusa Landbergisa o weryfikację informacji przekazanych przez Swietłanę Cichanowską.

Dokumenty wskazują, że po rozpoczęciu wojny Rosji z Ukrainą ponad dwa tysiące ukraińskich dzieci, głównie sierot, zostało nielegalnie przesiedlonych z okupowanych przez Rosję terenów Ukrainy do obozów na Białorusi.

Zaznaczono, że nielegalne wywózki dzieci odbywają się na polecenie lub za zgodą białoruskiego reżimu.

Obecnie, w ramach tego dochodzenia przedprocesowego, około 100 osób zostało uznanych za ofiary. W charakterze świadków przesłuchano ponad 360 uchodźców, którzy przybyli na Litwę z Ukrainy.

W świetle prawa litewskiego grozi za to kara do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Wcześniej białoruski opozycjonista, szef Narodowego Zarządu Antykryzysowego oraz wiceprzewodniczący Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Paweł Łatuszko powiedział, że z tymczasowo okupowanych terytoriów Ukrainy na Białoruś zostało wywiezionych co najmniej 2 150 dzieci.

Źródło: wb24.org/eurointegration.com.ua

Fot. Pixabay/Greyerbaby

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)