Od lutego br. ideolodzy z wydziałów kultury zaczęli sprawdzać biblioteki wszystkich szczebli. Z półek nakazano usunąć książki historyczne, które ukazały się w latach 90., ale nie tylko — dowiedziało się Radio Swaboda.

„Przeprowadzono inwentaryzację w naszej bibliotece dzielnicowej. Ideolodzy z wydziału kultury kazali tylko usunąć z półek – jeszcze nie palić, ale oddać do archiwów książki historyczne wydane w latach 90. Nawet takie, gdzie nie ma biało-czerwono-białej flagi czy Pogoni. Nawiasem mówiąc, takie książki od dawna są przechowywane w naszym archiwum. Wyraźnie kazali schować do archiwum książki białoruskiej noblistki Swiatłany Aleksijewicz, książki o powstaniu 1863 r., o życiu Konstantego Kalinowskiego” – powiedział anonimowy pracownik jednej z dzielnicowych bibliotek.

Jak podała Swaboda, czystki trwają od lutego br. także w bibliotekach szkolnych. Nakazano tam usunąć podręczniki do historii wydane w latach 90. oraz część książek historycznych.

„Jeśli chodzi o książki Wasyla Bykawa (znanego oponenta Łukaszenki – red.), powiedzieli, żeby zrobić inwentaryzację”. Nie kazano ich chować, tylko policzyć – ile jest książek, które prace. Ale przecież ten autor jest w szkolnym programie nauczania!” – powiedziało źródło Swabody.

Źródło: wb24.org/svaboda.org

Fot. 90s.by

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)