Kilka dni temu na granicy Polski z Białorusią doszło do niebezpiecznego zdarzenia. Jak podał przedstawiciel polskiej Straży Granicznej, ze strony Białorusi został wystrzelony przedmiot, który przebił szyby pojazdu strażników. “Incydent groził narażeniem życia i zdrowia dwóch funkcjonariuszy Straży Granicznej” – powiedział płk SG Arkadiusz Tywoniuk.

Według RMF24, nie wiadomo, kto i z czego strzelał w stronę polskich funkcjonariuszy. Płk Arkadiusz Tywoniuk, dowódca oddziału, który znalazł się pod ostrzałem, powiadomił o incydencie w polskim Sejmie.

Jak przekazał Tywoniuk, “prędkość i energia kinetyczna były znaczne”.

Nie wiem, czy to było wystrzelone z jakiejś broni pneumatycznej, w każdym razie przedmiot przebił szybę boczną pojazdu, wyleciał drugą stroną i przebił kolejną szybę. Podkreślam, że w pojeździe siedziało dwóch funkcjonariuszy, także groziło to narażeniem ich życia i zdrowia – zaznaczył.

Ponadto, według Tywoniuka, niemal codziennie w stronę polskich patroli lecą kamienie.

W publikacji zauważono, że od początku 2023 r. polska straż graniczna odnotowała ponad 12 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią. Osoby naruszające przepisy to obywatele państw trzecich próbujący dostać się z Białorusi do krajów UE. Są to głównie obywatele Afganistanu, Syrii, Iraku, Jemenu i Somalii.

Źródło: wb24.org/rmf.fm

Fot. TASS

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)