17 czerwca w Białymstoku odbyło się Zebranie Założycielskie Klubu Rekonstrukcji Historycznej Powstania 1863 r.  Klub założył mieszkaniec Grodna, który został zmuszony do opuszczenia swojego kraju.

„Powstanie to temat mało znany, nawet świadomym Białorusinom znającym historię” – mówi założyciel klubu Wasyl Kołacz. „Nie jestem historykiem, raczej miłośnikiem historii. I rozumiem, że powierzchowne informacje dostępne zarówno w internecie, jak i w książkach nie wystarczą. O życiu powstańców nie wiemy prawie nic. Nie wiemy nic o ich taktyce, broni, ruchu” – dodaje Wasyl Kołacz.

Grodnianin zawsze interesował się rekonstrukcją historyczną. Pomysł stworzenia klubu w Białymstoku przyszedł mu do głowy, gdy tylko jesienią 2022 roku trafił do środowiska białoruskiej diaspory w Polsce.

W klubie rekonstrukcji historycznej uczestnicy zweryfikują w praktyce swoją wiedzę o powstaniu. W planach klubu: rekonstrukcja i szycie powstańczych mundurów, stworzenie i nadanie autentycznego wyglądu broni. Planują również studiować manewry i dokonywać rekonstrukcji bitew.

„Polskie spojrzenie na dzieje powstania ogranicza się głównie do terytorium współczesnej Polski. Ale znaczna część powstania działa się na ziemiach białoruskich z udziałem Białorusinów” – mówi Kołacz. Dlatego uważa, że ​​klub może stać się dobrym pretekstem do budowania wspólnoty z Polakami.

Pierwsze otwarte spotkanie Klubu Rekonstrukcji Historycznej Powstania 1863 r. odbędzie się w poniedziałek 26 czerwca w białostockim hubie „Nowa Ziemia” (ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego 6A). W klubie są mile widziani wszyscy goście. Spotkanie zaczyna się o 19:00.

Źródło: wb24.org/hrodna.life/racyja.com

Fot. Volha Siamashka/racyja.com

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)