Państwa członkowskie Rady Europy będą apelować o usunięcie przeszkód administracyjnych i prawnych dla białoruskich uciekinierów oraz zapewnienie im odpowiedniego poziomu ochrony, umożliwiającego integrację i jednocześnie zachowanie tożsamości narodowej. Takie zalecenie zawiera raport Paula Galla, który zostanie rozpatrzony na posiedzeniu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE).

„Białorusini, którzy opuścili swój kraj po sfałszowanych wyborach prezydenckich w sierpniu 2020 r., zostali do tego zmuszeni przez reżim Łukaszenki. To przymusowe wygnanie spowodowało, że stali się ofiarami łamania praw człowieka w krajach przyjmujących, w których znaleźli schronienie, czasem jako nieświadoma konsekwencja sankcji nałożonych na reżim Łukaszenki” – czytamy w raporcie.

W raporcie podkreślono, że ​​głównym pragnieniem wyjeżdżających Białorusinów jest powrót na demokratyczną Białoruś, ale perspektywa ta pozostaje odległa.

„Usuwanie napotykanych przez nich przeszkód prawnych, administracyjnych i praktycznych oraz udzielanie wsparcia białoruskim uchodźcom powinno być priorytetem dla państw członkowskich Rady Europy, ponieważ demokratyczna i bezpieczna Białoruś jest częścią rozwiązania problemu bezpieczeństwa w Europie, – uważa Paul Gall.

Podkreśla też, że siły demokratyczne dążą do stworzenia „nowej Białorusi” na uchodźstwie i należy wspierać takie wysiłki.

Projekt rezolucji, który ma być rozpatrywany na sesji parlamentarnej, zawiera konkretne zalecenia dla państw członkowskich Rady Europy. W szczególności dotyczy to wydawania wiz humanitarnych we wszystkich ambasadach i konsulatach, które nadal działają w Mińsku, stworzenia możliwości wydawania wiz na terytorium krajów UE.

Projekt zawiera również propozycję dla krajów Rady Europy podjęcia odpowiednich decyzji, które zapewnią Białorusinom możliwość swobodnego podróżowania po Unii Europejskiej. PACE może zaproponować krajom omówienie z białoruskimi siłami demokratycznymi możliwości wydawania paszportów obywatelom Białorusi. Projekt uchwały zawiera propozycję utworzenia parlamentarnych grup przyjaźni z białoruską opozycją, działania wspierające społeczeństwo obywatelskie, prawników na uchodźstwie, zapewnienie dostępu do edukacji i kultury, usług finansowych i działalności gospodarczej.

Źródło: wb24.org/reform.by

Fot. Pixabay

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)