W ostatnią sobotę w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej pod Białymstokiem odbyła się kolejna edycja Dnia Tradycji Rzeczypospolitej. Odwiedzający mogli podziwiać popisy husarzy, ich umiejętności jeździeckie i kunszt we władaniu bronią oraz rekonstrukcję bitwy pod Hodowem z 1694 roku, nazywanej Sarmackimi Termopilami.

To wydarzenie w pigułce przedstawia to, co polska tradycja, kultura oraz chwała oręża polskiego miała do zaproponowania i z czego możemy być dumni. Jest wiele atrakcji – po raz pierwszy organizujemy turniej, tzw. kaptywusza, gdzie panowie na koniach walczą na szable. Jest też cały cykl pokazów, które przedstawią kulturę militarną I Rzeczypospolitej – pokaz musztry, łucznictwa, taniec staropolski, wystrzały z armaty. Jest też wiele atrakcji dla dzieci – mówił Dariusz Wasilewski z Fundacji Obowiązek Polski.

W trakcie Dnia Tradycji Rzeczypospolitej można było podziwiać wybuchy z armat, strzały, pojedynki na szable, a co najważniejsze husarską szarżę. 

Oprócz tego goście mogli też skorzystać z innych atrakcji w skansenie: na przykład odwiedzić pokaz sokolniczy albo turniej sportowy na ludowo.

Źródło: podlaskie24.pl

Fot. Podlaska Chorągiew Husarska

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)