Liderka wolnej Białorusi Swiatłana Cichanouska po raz kolejny wyraziła wdzięczność Polakom za pomoc okazywaną Białorusinom w tych trudnych czasach.

“Jesteśmy bardzo wdzięczni Polsce, gdyż Polska bardzo dobrze odczuwa istotę obecnego historycznego momentu. Polska stara się pomóc Białorusinom” – przekazała liderka wolnej Białorusi, Swiatłana Cichanouska, w wywiadzie dla Polskiego Radia

“W Polsce mamy bardzo aktywną społeczność. Polska pomaga nam w prowadzeniu aktywnej działalności” – podkreśliła Swiatłana Cichanouska w rozmowie z Polskim Radiem.

“Na przykład, w kwestii legalizacji pobytu: Polska była pierwszym krajem, który przedłużył prawo do pobytu. Polska skróciła procedury dla naszych lekarzy, by mogli w szybkim trybie potwierdzić swoje umiejętności, bez wielu zbędnych i długotrwałych procedur. To bardzo ważny znak wsparcia” – podkreśliła Swiatłana Cichanouska.

“Polska bardzo nam pomaga, jest bardzo otwarta, z racji historycznych analogii, ale także z racji tego, że Polska bardzo dobrze rozumie, że istnienie wolnej, demokratycznej i niezależnej Białorusi jest konieczne, jako dobrego, godnego zaufania sąsiada” – zaznaczyła polityk.

“Więcej państw powinno rozumieć, dlaczego Białoruś jest ważna”

“To samy dotyczy Litwy. Polska jednak jest większym krajem. Polska także czasami bywa bardziej zdecydowana. Na przykład, po wyroku nałożonym na Andrzeja Poczobuta, Polska ograniczyła ruch na granicy. Jest to bardzo bolesne dla reżimu, to w niego uderza”.

“Jeśli więcej państwo zrozumiałoby, dlaczego Białoruś jest ważna, może decyzje tego rodzaju zapadałyby szybciej”- podkreśliła Swiatłana Cichanouska.

Źródło: polskieradio.pl

Fot. twitter.com/Tsihanouskaya

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)