160 lat temu, 26 czerwca 1863 roku, został rozstrzelany przez rosyjskich oprawców na rozkaz Michaiła Murawjowa „Wieszatiela” polski działacz narodowy, dowódca oddziału powstańczego w okolicach Nowogródka Adam Pusłowski. Został pochowany we wsi Sienna (obecnie rejon nowogródzki).

Adam Pusłowski herbu Szeliga urodził się w 1842 roku w majątku Sienno koło Nowogródka. Był synem ziemianina Jana Pusłowskiego i Eweliny z Obuchowiczów.

Białoruski historyk Dymitr Matwiejczyk podaje, że przed wybuchem powstania Pusłowski studiował na uniwersytecie w Petersburgu, skąd we wrześniu 1862 r. wyjechał do Krakowa, by kontynuować studia na Uniwersytecie Jagiellońskim.

W 1863 roku wrócił do rodzinnego majątku i działał w polskich organizacjach narodowych. Po wybuchu Powstania Styczniowego został dowódcą sił powstańczych w okolicach Nowogródka. W Wielkanoc 1863 roku udał się z grupą powstańców do Derewnej, gdzie miała być dostarczona im broń. W drodze powrotnej został schwytany przez Rosjan. Przetrzymywano go w Nowogródku.

Widoki Nowogródka i okolic na rycinie z XIX wieku

Według białoruskich historyków, dnia 26 czerwca, bez wyroku sądowego, został przywiązany do słupa i rozstrzelany w Nowogródku. Ojciec potajemnie wykopał jego ciało i pochował w podziemiach zniszczonej fary w Nowogródku.

Sienno – Nowogródczyzna, pomnik matki i syna Adama (fot. Wadzim Sidorowicz)

Sienno pod Nowogródkiem, pomnik matki i syna Adama (fot. Wadzim Sidarowicz)

Zgodnie z życzeniem jego matki Eweliny, po jej śmierci w 1880 roku, został pochowany z nią w jednej trumnie we wspólnym grobie. Grobowiec znajduje się w jego rodzinnej wsi Sienno. Na pomniku widnieje napis w języku białoruskim, który informuje, że tutaj pochowano zwłoki syna Eweliny, Adama Pusłowskiego. Pomnik z żeliwa, wieńczony figurą ukrzyżowanego Jezusa znajduje się teraz pośród zaoranego pola.

Wb24.org na podst. wikipedia.org/Magazyn Polski (nr 1, 2018)

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)