Polski film animowany „Most” w reżyserii Izumi Yoshidy zdobył główną nagrodę Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Tokio. Film opowiada historię osieroconych dzieci polskich zesłańców syberyjskich, które straciły rodzinę i ojczyznę, musiały stać się dorosłe i walczyć o swoje życie.

Reżyser i współautor scenariusza ma polsko-japońskie pochodzenie. Podczas ceremonii wręczenia nagrody była bardzo zaskoczona werdyktem jury i przyznała, że nie spodziewała się najwyższej nagrody.

Film „Most” oparty jest na historii dzieci polskich zesłańców na Syberii. Tragiczne losy polskich sierot opowiedziane są z perspektywy 10-letniego Janka, który staje się opiekunem innych dzieci. Film pokazuje beznadziejną sytuację sierot, które w samotności, głodzie i tęsknocie za domem walczą o przetrwanie na Syberii. Dzieci zostają uratowane przez Japoński Czerwony Krzyż i trafiają do Japonii, gdzie znajdują schronienie i opiekę. Jaś poznaje dziewczynkę o imieniu Haru, która jest jego przewodnikiem po Japonii. Dzięki niej odzyskuje utracone dzieciństwo.

Izumi Yoshida jest absolwentką Szkoły Filmowej. Uczy również podstaw animacji na Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych.

Źródło: polskieradio.pl/filmweb.pl

Fot. IPN

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)